Program Meg 2018

Här hittar du alla programpunkter på Meg/Mediefrågor i fokus på Bokmässan 2018.

Här hittar du alla programpunkter på Meg/Mediefrågor i fokus på Bokmässan 2018.

  • Alla dagar
  • torsdag 27 sep
  • fredag 28 sep
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
  • Filtrera på Programtyp

  • Filtrera på Scen

Inga programpunkter matchade.

09:30
Digital passion – så blir du en vinnare med sociala medier
Frida Boisen Programtyp: Scenprogram Scen: Mediescenen
10:00
Janne avslöjar sanningar om sig själv
Janne Josefsson, Linn Ohlsson Programtyp: Seminarium Scen: F5
LEGO House – upplevelsemarknadsföring i en digifysisk värld
Joakim Hökegård, Johan Cedmar-Brandstedt Programtyp: Scenprogram Scen: Mediescenen
Svälten då och nu
Daniel Wiklander, Magnus Västerbro Programtyp: Scenprogram Scen: Grävscenen
10:30
Gamification in Business – vad det är och receptet för att trigga önskade beteenden
Daniel Marcko Programtyp: Scenprogram Scen: Mediescenen
Att hitta
Andreas Ekström, Lena Pettersson Programtyp: Scenprogram Scen: Grävscenen
11:00
#Writerstoo – om trakasserier, självcensur och mod
Daan Heerma van Vos, Hynek Pallas, Jana Juráňová, Svante Weyler Programtyp: Seminarium Scen: F5
Borttappade röster – lyssna till dem som annars aldrig hörs
Agnes Edin, Tomas Carlström Programtyp: Scenprogram Scen: Mediescenen
Hur ska vi modernisera offentlighetsprincipen?
Daniel Wiklander, Mats Amnell Programtyp: Scenprogram Scen: Grävscenen
11:30
Att bryta det humanistiska utanförskapet – ett samtal mellan två systrar
Ingela Mauritzon, Marie Palomäki Programtyp: Scenprogram Scen: Mediescenen
Dokumentet – det var vi som var först med #metoo i Sverige
Daniel Wiklander, Karin Alfredsson, Maria Schottenius Programtyp: Scenprogram Scen: Grävscenen
12:00
Så avslöjades den ryska statsdopningen
Hajo Seppelt, Magnus Svenungsson Programtyp: Seminarium Scen: F5
Så lyckas du med annonsering på LinkedIn
Alexander Wroblewski Programtyp: Scenprogram Scen: Mediescenen
Så skrivs kriminalhistoria - UTGÅR
Daniel Wiklander, Thomas Bodström Programtyp: Scenprogram Scen: Grävscenen
12:30
Deepfake – kan vi lita på den rörliga bilden?
Martin Törnros Programtyp: Scenprogram Scen: Mediescenen
Är sportjournalistik riktig journalistik?
Daniel Wiklander, Olof Lundh Programtyp: Scenprogram Scen: Grävscenen
13:00
Hur mår journalistiken efter valet?
Annelie Frank, Hanna Andersson, Kersti Forsberg, Marika Griehsel, Peder Carlqvist Programtyp: Seminarium Scen: F5
Vägen till framgång i sociala medier – så bygger du personligt varumärke som en influencer
Linda Hörnfeldt Programtyp: Scenprogram Scen: Mediescenen
Att gräva i historien
Benita Funke, Lilian O. Montmar, Roland Buti Programtyp: Scenprogram Scen: Grävscenen
13:30
När tekniken ersätter lektören
Alfred Ruth, Jonas Frid Programtyp: Scenprogram Scen: Mediescenen
Macchiariniskandalen
Bo Lindquist, Lena Pettersson Programtyp: Scenprogram Scen: Grävscenen
14:00
Korrens drömmar och frustrationer
Cecilia Uddén, Erik de la Reguera, Johan Ripås, Johanna Frändén Programtyp: Seminarium Scen: F5
Demokratisk rasism finns inte – Stieg Larsson och livet före Millennium
Åsa Linderborg, Daniel Poohl, Eva Gedin, Henrik Georgsson Programtyp: Scenprogram Scen: Mediescenen
Har svenska medier beröringsskräck?
Anders Lindberg, Belinda Olsson, Cathrine Gyldensted, Janne Josefsson Programtyp: Scenprogram Scen: Grävscenen
14:30
Varför håller demokratin på att försvinna?
Fouad Youcefi, Henrik Arnstad Programtyp: Scenprogram Scen: Grävscenen
14:55
Photography and Drone Vision: Warfare, Surveillance, Protest
Louise Wolthers, Sarah Tuck, Terje Carlsson Programtyp: Scenprogram Scen: Mediescenen
15:00
Spotify och enhörningar – myter och sanningar om det svenska techundret
Jon Mauno Pettersson, Kina Zeidler, Rasmus Fleischer Programtyp: Seminarium Scen: F5
Ljusglimtar av fristående journalistik i Ryssland
Aleksandr Fuks, Daniel Wiklander, Pavel Andreev, Tim Andersson Programtyp: Scenprogram Scen: Grävscenen
15:25
Internet – yttrandefrihetens räddande ängel, eller ett verktyg för dess bödlar
Mattias Beijmo Programtyp: Scenprogram Scen: Mediescenen
15:30
Att porträttera en ikon, Johanna Palmström om Gudrun Schyman
Jessica Ziegerer, Johanna Palmström Programtyp: Scenprogram Scen: Grävscenen
15:55
Ditt lilla mörker i ljuset
Andrev Walden Programtyp: Scenprogram Scen: Mediescenen
16:00
Handelsresande i dålig stämning
Anna Hedenmo, Jenny Strömstedt, Täppas Fogelberg, Terje Carlsson Programtyp: Seminarium Scen: F5
Hur har media hanterat ensamkommande?
Fatemeh Khavari, Jessica Ziegerer Programtyp: Scenprogram Scen: Grävscenen
16:25
Ni måste flytta på er!
Annah Björk Programtyp: Scenprogram Scen: Mediescenen
16:30
Så gräver du djupare – hur en krimhistoria blir en bok
Joakim Palmkvist Programtyp: Scenprogram Scen: Grävscenen
17:00
MegAward: Prisutdelning och mingel
Andrev Walden, Ina Lundström, Lars Teglund, Linda Hörnfeldt Programtyp: Scenprogram Scen: Mediescenen
18:00
Klagomuren – kom och gnäll!
Ina Lundström, Lars Teglund Programtyp: Scenprogram Scen: Mediescenen