Program Meg 2018

Här hittar du alla programpunkter på Meg/Mediefrågor i fokus på Bokmässan 2018.

Här hittar du alla programpunkter på Meg/Mediefrågor i fokus på Bokmässan 2018.

  • Alla dagar
  • torsdag 27 sep
  • fredag 28 sep
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
  • Filtrera på Programtyp

  • Filtrera på Scen

Inga programpunkter matchade din sökning.

09:30

Digital passion – så blir du en vinnare med sociala medier

Frida Boisen Programtyp: Scenprogram Scen: Mediescenen
10:00

Janne avslöjar sanningar om sig själv

Janne Josefsson, Linn Ohlsson Programtyp: Seminarium Scen: F5

LEGO House – upplevelsemarknadsföring i en digifysisk värld

Joakim Hökegård, Johan Cedmar-Brandstedt Programtyp: Scenprogram Scen: Mediescenen

Svälten då och nu

Daniel Wiklander, Magnus Västerbro Programtyp: Scenprogram Scen: Grävscenen
10:30

Gamification in Business – vad det är och receptet för att trigga önskade beteenden

Daniel Marcko Programtyp: Scenprogram Scen: Mediescenen

Att hitta

Andreas Ekström, Lena Pettersson Programtyp: Scenprogram Scen: Grävscenen
11:00

#Writerstoo – om trakasserier, självcensur och mod

Daan Heerma van Vos, Hynek Pallas, Jana Juráňová, Svante Weyler Programtyp: Seminarium Scen: F5

Borttappade röster – lyssna till dem som annars aldrig hörs

Agnes Edin, Tomas Carlström Programtyp: Scenprogram Scen: Mediescenen

Hur ska vi modernisera offentlighetsprincipen?

Daniel Wiklander, Mats Amnell Programtyp: Scenprogram Scen: Grävscenen
11:30

Att bryta det humanistiska utanförskapet – ett samtal mellan två systrar

Ingela Mauritzon, Marie Palomäki Programtyp: Scenprogram Scen: Mediescenen

Dokumentet – det var vi som var först med #metoo i Sverige

Daniel Wiklander, Karin Alfredsson, Maria Schottenius Programtyp: Scenprogram Scen: Grävscenen
12:00

Så avslöjades den ryska statsdopningen

Hajo Seppelt, Magnus Svenungsson Programtyp: Seminarium Scen: F5

Så lyckas du med annonsering på LinkedIn

Alexander Wroblewski Programtyp: Scenprogram Scen: Mediescenen

Så skrivs kriminalhistoria - UTGÅR

Daniel Wiklander, Thomas Bodström Programtyp: Scenprogram Scen: Grävscenen
12:30

Deepfake – kan vi lita på den rörliga bilden?

Martin Törnros Programtyp: Scenprogram Scen: Mediescenen

Är sportjournalistik riktig journalistik?

Daniel Wiklander, Olof Lundh Programtyp: Scenprogram Scen: Grävscenen
13:00

Hur mår journalistiken efter valet?

Annelie Frank, Hanna Andersson, Kersti Forsberg, Marika Griehsel, Peder Carlqvist Programtyp: Seminarium Scen: F5

Vägen till framgång i sociala medier – så bygger du personligt varumärke som en influencer

Linda Hörnfeldt Programtyp: Scenprogram Scen: Mediescenen

Att gräva i historien

Benita Funke, Lilian O. Montmar, Roland Buti Programtyp: Scenprogram Scen: Grävscenen
13:30

När tekniken ersätter lektören

Alfred Ruth, Jonas Frid Programtyp: Scenprogram Scen: Mediescenen

Macchiariniskandalen

Bo Lindquist, Lena Pettersson Programtyp: Scenprogram Scen: Grävscenen
14:00

Korrens drömmar och frustrationer

Cecilia Uddén, Erik de la Reguera, Johan Ripås, Johanna Frändén Programtyp: Seminarium Scen: F5

Demokratisk rasism finns inte – Stieg Larsson och livet före Millennium

Åsa Linderborg, Daniel Poohl, Eva Gedin, Henrik Georgsson Programtyp: Scenprogram Scen: Mediescenen

Har svenska medier beröringsskräck?

Anders Lindberg, Belinda Olsson, Cathrine Gyldensted, Janne Josefsson Programtyp: Scenprogram Scen: Grävscenen
14:30

Varför håller demokratin på att försvinna?

Fouad Youcefi, Henrik Arnstad Programtyp: Scenprogram Scen: Grävscenen
14:55

Photography and Drone Vision: Warfare, Surveillance, Protest

Louise Wolthers, Sarah Tuck, Terje Carlsson Programtyp: Scenprogram Scen: Mediescenen
15:00

Spotify och enhörningar – myter och sanningar om det svenska techundret

Jon Mauno Pettersson, Kina Zeidler, Rasmus Fleischer Programtyp: Seminarium Scen: F5

Ljusglimtar av fristående journalistik i Ryssland

Aleksandr Fuks, Daniel Wiklander, Pavel Andreev, Tim Andersson Programtyp: Scenprogram Scen: Grävscenen
15:25

Internet – yttrandefrihetens räddande ängel, eller ett verktyg för dess bödlar

Mattias Beijmo Programtyp: Scenprogram Scen: Mediescenen
15:30

Att porträttera en ikon, Johanna Palmström om Gudrun Schyman

Jessica Ziegerer, Johanna Palmström Programtyp: Scenprogram Scen: Grävscenen
15:55

Ditt lilla mörker i ljuset

Andrev Walden Programtyp: Scenprogram Scen: Mediescenen
16:00

Handelsresande i dålig stämning

Anna Hedenmo, Jenny Strömstedt, Täppas Fogelberg, Terje Carlsson Programtyp: Seminarium Scen: F5

Hur har media hanterat ensamkommande?

Fatemeh Khavari, Jessica Ziegerer Programtyp: Scenprogram Scen: Grävscenen
16:25

Ni måste flytta på er!

Annah Björk Programtyp: Scenprogram Scen: Mediescenen
16:30

Så gräver du djupare – hur en krimhistoria blir en bok

Joakim Palmkvist Programtyp: Scenprogram Scen: Grävscenen
17:00

MegAward: Prisutdelning och mingel

Andrev Walden, Ina Lundström, Lars Teglund, Linda Hörnfeldt Programtyp: Scenprogram Scen: Mediescenen
18:00

Klagomuren – kom och gnäll!

Ina Lundström, Lars Teglund Programtyp: Scenprogram Scen: Mediescenen